تبلیغات
وبلاگ یاران شهدا - 40سال غافلگیری به سبک قذافی - پایان دیکتاتور لیبی

وبلاگ یاران شهدا

چرا فراموشی گرفتیم

 

40سال غافلگیری به سبک قذافی - پایان دیکتاتور لیبی

 

نوع مطلب :سیاست ،

نوشته شده توسط:یار شهدا

 من رییس‌جمهوری نیستم كه كنار بروم، حتی اگر رییس‌جمهور بودم، در مقابل چشمانتان استعفا می‌دادم. من رهبرم، من تاریخ هستم، من سرور پادشاهان آفریقا هستم. آن موش‌هایی كه می‌خواهند لیبی را نابود كنند چه كسانی هستند؟ ما باید لیبی را از این خیانتكاران پاك كنیم. میلیون‌ها تن برای حمایت و دفاع از من به لیبی خواهند آمد و من تا آخرین قطره خون مبارزه خواهم كرد.

سرهنگ معمر قذافی، صاحب نظریه سوم كه در كتابش، كتاب سبز مطرح كرده بود، روز پنج‌شنبه كشته شد، در حالی كه اظهارات و نظریات عجیب و غریبش همچنان در اذهان باقی است.

دیكتاتور لیبی در طول 40 سال حضورش در قدرت به اظهارات و دیدگاه‌های عجیب و غریبش شهره بود كه از مساله قومیت عربی و دعوتش برای تشكیل "ایالات متحده آفریقا" آغاز می‌شد.

وی همچنین به خاطر پوشیدن لباس‌های متنوع با رنگ‌های آفریقایی و نیز لباس‌های نظامی عدیده با دكوراسیون خاصش، پوشیدن پیراهن‌های رنگی، كلاه‌های عجیب و غریب و عینك‌های دودی‌اش همواره مورد توجه بود.

زمانی كه اعتراض‌ها در لیبی آغاز شد، وی تظاهركنندگان مخالف خود را موش، مزدور و خیانتكار توصیف كرد كه قرص‌های روان‌گردان مصرف می‌كنند و آنها را تهدید كرد كه قتل‌عام خواهد كرد.

پیش از این نیز قذافی اظهارات و جملات عجیب و غریبی را مطرح كرده بود.

یكبار كه درباره ویلیام شكسپیر، در میان جمعیتی كه احتمالا افرادی كم اطلاع بودند، شكسپیر را «شیخ زبیر» معرفی كرد!

از دیگر مسائل عجیب و غریب درباره قذافی این بود كه براساس قاموس شخصی‌اش گفته بود كه اجداد سرخ‌پوستان آمریكا از نوادگان ساكنان شمال آفریقا هستند ... و نام كشور آمریكا از فردی به نام آمریكا گرفته شده است!

قذافی در زمینه مسائل اقتصادی نیز نكته‌های جالبی را گفته بود مانند این كه سوئیس كشوری نزدیك به لیبی است كه در مقایسه با لیبی چندان پیشرفت نكرده است!

دیكتاتور لیبی همچنین در مورد آمریكایی‌ها و شوروی سابق نیز نظر داده و گفته بود كه همبرگر از سوسك و موش‌ و قورباغه درست می‌شود و به دلیل آن اتحاد جماهیر شوروی سابق فروپاشید!

قذافی همچنین معتقد بود كه از دو نوع افراد باید رهایی یافت چراكه آنها كارشان بی‌فایده است یكی وكیل است و دیگری گل‌فروش.

دیكتاتور لیبی همچنین در زمینه پزشكی نیز سررشته داشت! در اجلاس سران اتحادیه آفریقا در سال 2003 اعلام كرد كه ایدز، ایدز، ایدز غیر از این دیگر حرفی را نمی‌شنویم. این بیماری تروریسم است. آن جنگ روانی است. ایدز ویروسی آرام است و اگر پاك نگهش دارید هیچ مشكلی ایجاد نمی‌كند.

قذافی فردی بود كه خود را از تمام وظایف یك رئیس جمهور برای اداره كشور كنار می‌كشید تا به اداره انقلابش بپردازد. وی دوست داشت كه زنها در كنارش باشند. اكثر وقتش را نیز در چادر خود كه آن را در تمامی سفرهایش با خود می‌برد، سپری می‌كرد و چادرش را در سال 2007 در پاریس در باغ كاخ ویژه مهمانان خارجی علم كرد.

در جریان آن سفر نسبت به زنان اروپا اظهار ترحم كرد. وی گفت كه شرایط زنان در اروپا وحشتناك و فاجعه‌بار است. آنها ناگزیرند در برخی مواقع مثل كارگر ساختمان یا مكانیك كار كنند و وی می‌خواهد كه زنان اروپا را كه مبارزه می‌كنند، نجات دهد.

دیكتاتور لیبی به خاطر اصرارش بر برانگیختن افكار عمومی كشورهای غربی در انتقاد از تفكر دموكراسی تعلل نمی‌كرد. یك بار اعلام كرد كه برخی كشورها ممكن است دیكتاتوری را بیابند كه برای آنها مناسب‌تر است.

در اوت سال 2010 در جریان سفرش به رم دو سخنرانی درباره اسلام در برابر صدها زن ایراد كرد كه آنها از بین زنان زیبا و جوان انتخاب شده بودند و هریك از آنها برای حضور در این جلسه 80 یورو دریافت كرده بودند،‌ قذافی به آنها گفت: اروپا باید اسلام را بپذیرد و اسلام باید تبدیل به دینی در كل اروپا شود.

در جریان انقلاب تونس، زین‌العابدین بن‌علی، رئیس‌جمهوری مخلوع این كشور را بهترین فرد برای حكومت در تونس معرفی كرد و درباره حسنی مبارك، رئیس‌جمهور سابق مصر نیز گفت: وی مستحق چنین رفتاری نبود. مبارك مردی فقیر و متواضع است. ملتش را دوست دارد.

همچنین در سخنرانی كه در فوریه كمی بعد از آغاز انقلاب لیبی ایراد و در اینترنت غوغا كرد، اظهاراتش درباره تهدید انقلابیون و تحت پیگرد قرار دادن خانه به خانه آنها بود.

وی در این سخنرانی گفته بود كه من رئیس‌جمهوری نیستم كه كنار بروم، حتی اگر رئیس‌جمهور بودم، در مقابل چشمانتان استعفا می‌دادم. من رهبرم، من تاریخ هستم، من سرور پادشاهان آفریقا هستم. آن موش‌هایی كه می‌خواهند لیبی را نابود كنند چه كسانی هستند؟ ما باید لیبی را از این خیانتكاران پاك كنیم. میلیون‌ها تن برای حمایت و دفاع از من به لیبی خواهند آمد و من تا آخرین قطره خون مبارزه خواهم كرد. (ایسنا)