تبلیغات
وبلاگ یاران شهدا - سالروز شهادت حسین فهمیده

وبلاگ یاران شهدا

چرا فراموشی گرفتیم

 

سالروز شهادت حسین فهمیده

 

نوع مطلب :رفتار و منش ،زندگینامه ،

نوشته شده توسط:یار شهدا

... و امام (ره) رهبرش نامید
 امروز مصادف با سالروز شهادت حسین فهمیده، نوجوان 13 ساله‌ای است كه امام خمینی(ره) از او به عنوان رهبر یاد كرده‌اند.نوجوانی كه وقتی در كوت شیخ در نزدیكی راه‌آهن خرمشهر، با ستونی از تانك‌های دشمن مواجه ‌شد سخت‌ترین تصمیم را گرفت و خود را با نارنجكی كه همراه داشت به زیر تانك انداخت تا نشان دهد كه برای سد كردن راه دشمن، از هیچ اقدامی واهمه ندارد.

او متولد سال 1346 در شهرستان قم بود و از اولین رزمندگانی بود كه در جنگ تحمیلی به جبهه خرمشهر اعزام شد.

در ابتدا با توجه به سن و سال كمی كه داشت از شركت او در خط مقدم جلوگیری می‌شد اما با تلاش‌هایی از جمله یك نفوذ چریكی به داخل نیروهای دشمن، فرماندهان را راضی به حضور در خط مقدم كرد.

حسین فهمیده در مدت كوتاهی كه جنگ را لمس كرد دو بار مجروح شد، اما هر بار بلافاصله پس از بهبودی نسبی به جمع رزمندگان بازگشت تا این‌كه در هشتم آبانماه 1359و در حالی كه اندكی بیش از یك ماه از آغاز رسمی جنگ تحمیلی می‌گذشت با حماسه‌ای كه آفرید نام خود را برای همیشه در تاریخ دفاع مقدس ایرانیان ماندگار كرد.

حماسه حسین فهمیده آنچنان تاثیرگذار بود كه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران او را به عنوان رهبر خود نامیدند و در پیام خود به مناسبت دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از آن اینچنین یاد كردند: رهبر ما آن طفل 13 ساله‌ای است كه با قلب كوچك خود كه ارزشش از صدها زبان و قلم بزرگ‌تر است، با نارنجك، خود را زیر تانك دشمن انداخت وآن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید.

حسین فهمیده كه سالروز شهادت او به عنوان روز بسیج دانش‌آموزی نامگذاری شده است تنها نمونه‌ای از 550 هزار دانش‌آموزی است كه به صورت متوالی در طول هشت سال جنگ تحمیلی در جبهه‌ها حضور داشتند و هر یك به شكلی از انقلاب اسلامی و مرز و بوم خود دفاع كردند.