تبلیغات
وبلاگ یاران شهدا - نکاتی جالب درباره فتح خرمشهر

وبلاگ یاران شهدا

چرا فراموشی گرفتیم

 

نکاتی جالب درباره فتح خرمشهر

 

نوع مطلب :عملیات ها ،

نوشته شده توسط:یار شهدا

 

بد نیست بدانید که:
- عراق پیش از حمله متجاوزانه خود به خاك ایران ، نقشه هایی در كتاب های درسی مدارس چاپ كرده بود كه در آن ها ، از خوزستان ایران به عنوان «عربستان» نام برده بود و به جای آبادان نوشته شده بود «آبدانا» به جای خرمشهر «محمره» به جای سوسنگرد «خواجیه» و به جای اهواز «الاحواز».
- مهرماه سال ۵۹ هنگامی كه ارتش تا دندان مسلح عراق در برابر تعداد كمی از رزمندگان محلی مستقر در خرمشهر زمینگیر شد و ۴۵ روز تلفات داد تا بتواند شهر را بگیرد ، در توجیه مقاومت سپاه و نیروهای مردمی در خرمشهر ، رادیو عراق برای این كه بر این افتضاح عظیم ارتش عراق سرپوش بگذارد اعلام كرد: «مقاومت نیروها در خرمشهر در اثر ترس از جوخه های اعدامی است كه به منظور اعدام افراد فراری از جبهه در پشت سر نیروهای ایرانی تشكیل شده است.»

- عراق برای اشغال خرمشهر در پاییز سال ۱۳۵۹ كه فقط ده ها تن از بچه های سپاه و بسیج و مردم محلی با كمترین سلاح و مهمات در آن بودند ، ۴۵ روز پشت دروازه های خرمشهر جنگید و تلفات داد.

- در عملیات «بیت المقدس» اردیبهشت خرداد سال ۱۳۶۱ كه منجر بر آزادسازی شهر خرمشهر و مناطق وسیعی از جنوب كشور شد ، ارتش عراق با به جای گذاردن بیش از ۱۶ هزار كشته و زخمی و ۱۹ هزار اسیر ، مجبور به فرار شد.

- در عملیات «بیت المقدس» ، ۵۴۰۰ كیلومتر مربع از اراضی جمهوری اسلامی از جمله مراكز مهمی چون شهر خرمشهر ، هویزه و پادگان حمید ، طی ۲۵ روز نبرد سخت توسط رزمندگان اسلام از اشغال دشمن آزاد گردید.

- خرداد سال ۶۱ ، رزمندگان اسلام فقط در یك روز و نیم نبرد در خرمشهر ، كه ده ها هزار سرباز عراقی مجهز به پیشرفته ترین سلاح ها ، تانك ها و تجهیزات در آن مستقر بودند ، این شهر را آزاد نمودند.

- درعملیات بزرگ فتح المبین ، تبلیغات عراق از «تارومارشدن ۱۲ لشكر ایران» ، در حملات موفق عراق و «به كنترل گرفتن اوضاع جبهه های شوش و دزفول» سخن گفت و در عملیات بیت المقدس كه به آزادسازی خرمشهر انجامید ، عراق از «وارد آوردن خسارات سنگین به نفرات و تجهیزات ایرانی ها» و «سركوب نیروهای ایرانی و به اسارت گرفتن آن ها» سخن به میان آورد.

- عراق در سال ۶۱ ، سنگین ترین ضربه ها را از ایران خورد كه عمده آن فتح خرمشهر بود. در آن سال رژیم متجاوز صدام ، هر لحظه كار خود را تمام شده می دانست. ولی با كمك های تسلیحاتی و مالی كشورهای غربی از جمله آمریكا ، این ضعف را جبران نمود. صدام در مراسم اعطای نشان به «حمید شعبان» فرمانده نیروی هوایی عراق ، در این باره گفته است:
سال ۱۹۸۲ میلادی (۱۳۶۱) ، برای ما سال خیلی دشواری بود. در آن سال ، از محمره (خرمشهر) عقب نشینی كردیم كه از بوق و كرناهای ایران ، آهنگ اشغال بصره و اشغال سرزمین های عراق شنیده می شد. به زعم همه این ها ، تصمیم گرفتیم فقط از بغداد دفاع كنیم. چون با خود گفتیم باید به فكر آن لحظه بود كه سربازان ایرانی به پیش می تازند و به سوی بغداد می آیند. از این رو گارد ریاست جمهوری را فقط برای دفاع از بغداد بسیج و آماده كردیم. بنا داشتیم گارد ریاست جمهوری را در اطراف شهر بغداد مستقر كنیم تا بتواند در خارج از پایتخت همراه با دیگر پرسنل ارتش ، با دشمن پیكار كند.»

- اردیبهشت سال ۱۳۶۱ در هنگامه عملیات بیت المقدس و آزادی خرمشهر، «الكساندر هیگ» وزیر جنگ آمریكا ، به وزرای پیمان «ناتو» گفت: «پیروزی های ایران منافع آمریكا را به خطر انداخته است.»

- هنگامی كه ارتش عراق پس از قبول قطعنامه ۵۹۸ از سوی ایران ، مجدداً به خاك ایران تجاوز كرد و تا دیوارهای خرمشهر پیش آمد ، حضرت امام خمینی(ره) در پیامی به فرمانده كل سپاه ، بر ضرورت حفظ خرمشهر تاكید كرده و فرمود: «اینجا نقطه شكست و پیروزی اسلام یا كفر است. باید متر به متر جنگید. اینجا نقطه ای است كه حیات و عدم حیات سپاه در آن مشخص می شود.»